A magyar építészeti kultúra népszerűsítésében és a minőségi épített környezet létrehozásában elért kiemelkedő eredményükért tízen vehettek át Pro Architectura díjat Lázár János, Miniszterelnökséget vezető minisztertől kedden az Országházban.
Idén is kiemelkedő alkotásokat és egyéni teljesítményeket díjaztak a Pro Architectura díj elnyerésére kiírt pályázaton, öt kategóriában. Ez alapján az elismerés valamely jeles építészeti, városépítészeti, tájépítészeti, belsőépítészeti alkotás létrehozásában kifejtett építészeti-tervezői tevékenységért, az építészeti közéletben és oktatásban, az építészeti tervezés és tervpályázatok területén elért kiváló eredményekért, továbbá (a kiemelkedő építészeti alkotás megvalósításában közreműködő) építtetők, kivitelezők körében volt adományozható.
A Pro Architectura díj célja, hogy kiemelje, felmutassa, példaként állítsa és elismerje azokat, akik a magyar építészeti kultúra népszerűsítéséért, a minőségi épített környezet létrehozásáért, az építészeti értékek megóvásáért és a Nemzeti építészetpolitika céljai érdekében, illetve az építészeti szemléletformálásért fejtik ki tevékenységüket.
A Miniszterelnökség által az Építészeti alkotás, az Építészeti közélet és oktatás, a Terv és tervpályázat, az Építtető és a Kivitelező témakörökben meghirdetett díjra beérkezett pályázatok nagy száma idén is bizonyította, hogy a szakma és azon belül az értékes alkotások, illetve az elkötelezett egyéni teljesítmény ilyen magas szintű elismerésére igény van. A pályaművek sokszínűsége igazolta, hogy jó irány az építészeten belül többféle kategóriával külön díjazni a tervezés és kivitelezés folyamatán belül a különféle értékeket vagy szerepköröket, illetve az esetleg kevésbé könnyen besorolható egyéni teljesítményeket vagy hozzáállást. Ezzel kapcsolatban az adományozó Miniszterelnökség a Nemzeti építészetpolitikában lefektetett alapelveknek megfelelően tavaly döntött a kategóriák kibővítéséről.
Az idei tíz Pro Architectura díjazott október 31-én, kedden parlamenti ünnepség keretében Lázár János Miniszterelnökséget vezető minisztertől vehette át az elismerést, melyhez egymillió forint értékű pénzjutalom és az adományozást elismerő oklevél is járt.
A jeles építészeti, városépítészeti, tájépítészeti, belsőépítészeti alkotás létrehozásában kifejtett építészeti-tervezői tevékenység kategóriájában hat pályázó is Pro Architectura díjban részesült:
- 4 plusz Építész Stúdió Korlátolt Felelősségű Társaság az Újpest főterén álló Egek királynéja Főplébánia épületének megújításáért, revitalizációjáért
- Csontos Györgyi DLA egy hajdanvolt ózdi gyárépület kulturális értékek megőrzése mellett történő újrahasznosításáért, korszerű építmény-együttessé áttervezéséért
- Füzes András egy Tokaj belvárosában álló régi fogadó megmaradt részéből az eredeti épületet megjelenésében is visszahozó főutcai kávézó kialakításáért
- GELESZ és LENZSÉR Építészeti, Mérnöki és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság Budapest belvárosában felépült, eredetileg nyomda-, később lakóépület funkciójú védett épületből a mai Eiffel Palace épületének korábbi értékeit és a mai igényeket optimálisan ötvöző megalkotásáért
- Prof. Dr. habil Kistelegdi István DLA, Ph.D által vezetett tervezőiroda a Komló területén lévő gyárépületet egyedülálló tervezési módszerrel fejlesztő építészeti projekt megvalósításáért
- Salamin Miklós a Szerencsi Cukorgyár régi raktárépületének érzékeny, azt eredeti állapotában helyreállító, értékeket megőrző újrahasznosítási koncepciójáért
Az építészeti közéletben és építészeti oktatásban elért kiváló eredményeiért díjban részesült
- Lőrinczné Balogh Krisztina, aki építésztervezőként és településtervezőként, főépítészként, kiadványok szerkesztőjeként, események szervezőjeként egyaránt hozzájárult Kaposvár fejlesztéséhez, értékeinek megőrzéséhez, egyben építészeti örökségünk társadalmi megszerettetéséhez.
- az Építészfórum Kiadói Korlátolt Felelősségű Társaság, amely hiánypótló módon létrehozta az Építészfórumot, az építészet online felületét, egy naponta frissülő, digitális kortárs építészeti archívumot, mellyel a szakmán belül és kívül is egységet és hidakat teremt, a hazai építészeti értékek eredményeinek népszerűsítéséhez is hozzájárulva.
Az Építtető kategóriában a MÁV Magyar Államvasutak Zártkörűen Működő Részvénytársaság lett a nyertes pályázó egyes vasútfejlesztési projektek keretén belül megvalósuló, magas minőségű építészeti fejlesztési tevékenységéért, egyben komoly kulturális értéket teremtő hasznosítási koncepcióért és kivitelezéséért.
Kiemelkedő építészeti alkotások megvalósításában közreműködő kivitelezőként pedig Rostás Árpád asztalosmester kapott miniszteri elismerést, aki jelentős szaktudást felhalmozva kiemelkedő restaurátor-műbútorasztalos munkái mellett hátrányos helyzetű gyermekek mesterségre tanításával és táboroztatásával a társadalom számára is hasznos munkát végez.
Forrás: epiteszforum.hu